Let all beings be happy and fed. / Nech sú všetky bytosti najedené a šťastné.

Do you plan to visit Bratislava? Make sure you try bistro U Kubistu. We came across this place during our last visit and we totally fell in love with it. It´s located in an old house designed by architect Jindřich Merganc, which totally contributes to its magical atmosphere.

Chystáte se do Bratislavy? Určitě se zastavte v úžasném bistru U Kubistu, které jsme objevili při poslední návštěvě, a zcela nás okouzlilo. Bistro se nachází v domě navrženém architektem Jindřichem Mergancem a má nezapomenutelnou atmosféru.

2014-09-06 09.56.42.jpg


Dreaming in Bratislava No. 2 / Bratislavské snění No. 2

We have visited the first Pop-up gallery shop in Bratislava, called Kapsula – the pulsing and vivid space full of beautiful things all around. All happening in one container placed in Šafárikovo square (Šafko). Nowadays you can visit there an exhibition called “Into the forest”.

Navštívili jsme první Pop-up gallery shop v Bratislavě  Kapsula – neustále se měnící prostor nabitý energií a krásnými věcmi. To vše v jednom kontejneru s výlohou na Šafárikovo náměstí. (Šafko) Tyto dny je zde vidět expozice zvaná “Do lesa”.


Prague: Café Alchymista/ Praha: Kavárna Alchymista

Our first press meeting took a place in a beautiful coffee place in Prague 7. This coffee store not only serves the best coffee, cakes and other sweets, but also has the most beautiful garden. It´s a must see and visit!

Naše první setkání s novináři se konalo ve velmi útulné a moc příjemné kavárně na Praze 7.  Tato kavárna nejenom že má výborné dorty, sladkosti a kávu, ale také nádhernou zahradu. Návštěvu jen doporučujeme!

www.alchymista.cz

Breakfast in Bratislava/ Snídaně v Bratislavě

On our recent visit to Bratislava we visited newly opened coffee shop with bookstore Foxford, owned by internet bookstore Martinus.sk. Nothing is better then a good breakfast and great coffee. If you ever go to Bratislava, visit it.

Naše nedávná návštěva Bratislavy nás zavedla do nově otevřené knihokavárny Foxford, která spadá do sítě internetového knihkupectví Martinus.sk. Není nad pořádnou snídani a skvělou kávu.  Až budete v Bratislavě, určitě navštivte.


PRAGUE: CONCEPT STORE BOTAS 66/ KULTOVNÍ BOTASKY NA ŽIŽKOVĚ

If you ever come to Prague, don't forget to visit a new concept store BOTAS 66. The interior was designed by young and talented designers Václav Miller and Jakub Pollág from studio deForm. Don't wait and explore the new collection for the year 2014 and look for the most successful models from previous years. Czech shoemaking brand Botas has a long history, dating all the way back to the 60′s. 

www.botas66.cz

Pokud ještě neznáte, určitě navštivte oficiální obchod BOTAS 66 v Praze na Žižkově. O návrh interiéru se postarali mladí designéři Václav Mlynář a Jakub Pollág ze studia deFORM. Najdete zde novou kolekci bot pro rok 2014 a nejúspěšnější modely z minulých let.

www.botas66.cz